Latest news

Izvēlne

Muzeju naktī Dzelzceļa muzejs piedāvās pasākumu programmu reģionos

"Cita Muzeju nakts" - tāda šogad ir devīze Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja rīkotajiem pasākumiem ikgadējā Muzeju naktī, kas norisināsies sestdien, 18. maijā. Dažādas aktivitātes notiks dzelzceļa stacijās Olainē, Ķegumā un Brocēnos. Savukārt Dzelzceļa muzeja ekspozīcijas Rīgā un Jelgavā visas sestdienas garumā būs apskatāmas bez maksas.

Olaines stacijā muzeja darbinieki iepazīstinās ar stacijas darba telpām, stacijas dežuranta darba pienākumiem un stāstiem par Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas un Olaines stacijas 150 gadus ilgo vēsturi.

Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas viduspunktā atrodas stacija, kas kopš tālā 1868. gada 21. novembra katru dienu nogādā vilcienus uz divām no svarīgākajām mezgla stacijām Latvijā. Lai gan pasažierim tā nereti pazib garām nepamanīta, tā slēpj īpašu stāstu, kuru vēlamies izstāstīt, noslēdzot Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas 150 gadu jubileju.

Ar ko Olaines stacija ir īpaša? Tā atradusies vismaz trīs dažādās ēkās, no kurām divas vēl šodien pastāv līdzās, vairākas reizes mainījusi nosaukumu, Brīvības cīņu laikā tieši šeit tika izmantots bruņu vilciens, savukārt 20. gadsimta 90. gados toreiz vēl nevienam nezināmais, bet nu jau nopelniem bagātais rakstnieks Jānis Joņevs tieši Olaines stacijā tumsā un salā par braukšanu pa zaķi ticis izsēdināts no vilciena.

Pasākumu programma Olaines dzelzceļa stacijā:

Ekskursijas pa stacijas darba telpām plkst. 19.00; 19.40; 20.20; 21.00; 21.40; 21.20; 22.00; 22.40.

Stāsti par Rīgas–Jelgavas dzelzceļa līnijas un Olaines stacijas vēsturi plkst. 19.00; 20.00; 21.00; 22.00.

Ķeguma dzelzceļa stacijā muzeja darbinieki iepazīstinās ar stāstiem par Rīgas–Daugavpils dzelzceļa līnijas un Ķeguma stacijas vēsturi, kā arī par dzelzceļu elektrifikācijas vēsturi Latvijā. Savukārt bērniem būs iespēja piedalīties radošā darbnīcā un uzzīmēt pašiem savus staciju uzrakstus. Tāpat apmeklētājiem būs iespēja fotografēties dzelzceļnieka formas tērpā.

Par Ķeguma staciju var teikt šādi – stacija spēkstacijai, spēkstacija – dzelzceļam. 1884. gadā Rīgas–Daugavpils dzelzceļa līnijas 42. verstī, aptuveni tur, kur šobrīd atrodas Ķeguma stacija, pieturēja pasažieru vilcieni. 1936. gadā situācija mainās, kad nelielā pieturvieta kļūst par grandiozās Ķeguma HES būves apkalpojošo staciju. 1937. gadā pēc arhitekta V.Ozoliņa projekta sāka būvēt jaunu stacijas ēku, kuru pabeidza 1939. gadā. Ķegumā ražotā elektroenerģija pēc Otrā pasaules kara ļāva realizēt ilgu laiku apspriesto ideju par dzelzceļu elektrifikāciju. 1959. gadā pabeidza Rīgas–Daugavpils dzelzceļa Rīgas–Ogres iecirkņa elektrifikāciju, bet pašā Ķegumā elektrovilcieni sāka kursēt 1968. gadā.

Pasākumu programma Ķeguma dzelzceļa stacijā:

18. maijā plkst. 19.00–22.00

- Stāsti par dzelzceļa līnijas Rīga–Daugavpils un Ķeguma stacijas vēsturi

- Dzelzceļu elektrifikācijas vēsture caur Latvijas prizmu

- Aktivitātes bērniem: staciju uzrakstu darbnīca

- Fotostūris: iespēja nofotografēties dzelzceļnieka formas tērpā.

Brocēnu dzelzceļa stacijā būs iespēja uzzināt par dzelzceļa līnijas Glūda–Liepāja un Brocēnu cementa rūpnīcas dzelzceļu vēsturi, ciemoties pie stacijas dežuranta, kā arī bērnus piedalīties radošajā darbnīcā un izveidot savu stacijas dežuranta cepuri.

Dzelzceļa līnija Glūda–Liepāja ir garākā dzelzceļa līnija, ko uzbūvējusi Latvijas valsts pēc neatkarības iegūšanas. Savukārt kaļķakmens iegūšana „C.Ch.Schmidt” Rīgas cementa rūpnīcas vajadzībām Brocēnos sākta 1927. gadā līdz ar kustības atklāšanu pa Liepājas–Glūdas dzelzceļu. Tad pat te izbūvēts ap 5 km garš 750 mm šaursliežu dzelzceļš. Vakara programma norisināsies Brocēnu dzelzceļa stacijas ēkā, kas celta 1937. gadā, un muzeja darbinieku un stacijas personāla vadībā iespēja iepazīt Brocēnu stacijas vēsturi stāstos un fotogrāfijās.

Pasākumu programma Brocēnu dzelzceļa stacijā:

18. maijā plkst. 19.00-23.00

-           Dzelzceļa līnijas Glūda–Liepāja vēsture fotogrāfijās

-           Plkst. 20.00 industriālā mantojuma eksperta Toma Altberga stāstījums par Brocēnu cementa rūpnīcas dzelzceļiem

-           Ciemošanās pie stacijas dežuranta

-           Aktivitātes bērniem: dzelzceļa stacijas dežuranta cepuru darbnīca

 

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs jau otro gadu svin Citu Muzeju nakti – dodas ārpus muzeja Rīgas un Jelgavas ekspozīcijām uz īpašām dzelzceļa stacijām, lai parādītu apmeklētājiem dzelzceļa vēstures un tagadnes līdzās pastāvēšanu un izceltu katras stacijas unikālo dzīvi.