Latest news

Izvēlne

"Latvijas dzelzceļš" un Valsts policija aicina: nepārkāp likumu un iedvesmo atbildīgi!

Bērni un jaunieši lielu daļu  sava laika pavada sociālajos tīklos, un likumsakarīgi, ka arvien populārāki kļūst arī influenceri, kuri ar dažādām aktivitātēm iedvesmo savus sekotājus. Cenšoties panākt vēl lielāku popularitāti, dažkārt gan sabiedrībā populāru cilvēku, gan jauniešu un bērnu vidū populāro influenceru aktivitātes var būt pretrunā ar likumu, kā arī apdraudēt savu vai sekotāju dzīvību. Lai novērstu nelaimes gadījumus vai likuma neievērošanu, Valsts policija (VP) un VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) aicina influencerus un citas sabiedrībā zināmas personas: nepārkāp likumu un iedvesmo atbildīgi!

VAS "Latvijas dzelzceļš" ik gadu īsteno sociālās kampaņas, kuru mērķis ir atgādināt ikvienam, ka dzelzceļš nav vieta izklaidēm - atrodoties tā tuvumā un šķērsojot to, ir jābūt atbildīgiem gan pret savu, gan citu cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr šajā pavasarī LDz redzeslokā nonāca atsevišķi influenceri un sabiedrībā zināmas personības, kuru uzvedību pie dzelzceļa var raksturot kā bezatbildīgu un pārgalvīgu. Šāda rīcība ne vien apdraud viņu pašu veselību vai pat dzīvību, bet var apdraudēt arī bērnus un jauniešus, kuri, mēģinot atkārtot aktivitātes, var pakļaut savu dzīvību briesmām. Par vienu no gadījumiem, kad jauniešu vidū zināms influenceris Armis gan neievēroja likumdošanas prasības, gan apdraudēja savu dzīvību un ar savām darbībām rādīja nekorektu piemēru saviem sekotājiem, LDz 1.jūnijā vērsās Valsts policijā ar lūgumu sākt administratīvo lietvedību saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 110.pantu.

"Šodien tiek atzīmēta Starptautiskā drošas dzelzceļa šķērsošanas diena, kuras laikā daudzviet pasaulē, tostarp, Latvijā, tiek atgādināts par noteikumiem, kas ikvienam jāievēro, šķērsojot sliedes. Diemžēl ik gadu, uz dzelzceļa sliedēm Latvijā bojā iet vairāki desmiti cilvēki, tai skaitā, arī bērni un jaunieši. Bieži vien iemesls ir viedierīces, no  kurām netiek novērsta uzmanība pat sliežu šķērsošanas laikā. Taču diemžēl ir arī gadījumi, kad jaunieši iet bojā, jo dzelzceļu izmantojuši kā izklaides vietu. Apzinoties, ka tā sauktie iedvesmotāji mūsdienās kļūst arvien populārāki un jauniešiem ir vēlme atdarināt viņu aktivitātes, mēs aicinām influencerus aizdomāties, ka pārgalvīgo aktivitāšu rezultātā uz viņu sirdsapziņas var būt kāda jaunieša dzīvība, " uzsver LDz galvenais tehniskais inspektors Dainis Zvaners.

"Jauniešu iedvesmotājiem ir jāsaprot, ka viņu atainotās darbības sociālajās vietnēs ir brīvi pieejamas apskatei lielam sekotāju skaitam. Ar savām darbībām un piemēriem viņi var iedvesmot jauniešus gan uz labām lietām, gan diemžēl sliktām. Iemūžinot pārgalvīgus trikus vai neatļautas lietas, sabiedrībā zināmām personām ir jāuzņemas divtik liela atbildība gan par sevi, gan saviem sekotājiem, tāpēc ir jāpārdomā katra sava rīcība, kas vēlāk tiks publiskota. Nevar pieļaut to, ka tiek rādīts piemērs, kas var būt ar traģiskām sekām – tādam riskam nedrīkst pakļaut jauniešus," uzsver Valsts policijas Galvenās kārtības policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics

“Mijiedarbība starp jauniešiem un influenceriem nav nekas jauns. Jaunais ir tas, ko piedāvā tehnoloģijas, kam ir arī sekas – problēmas bērnu un jauniešu mentālajā veselībā, kas daļēji ir saistītas ar sociālo tīklu ietekmi”, uzsver Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs, pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs. “Jaunieši meklēs kādu, kam līdzināties, un tas ir dabiski. Tāpat arī influenceriem ir dabiska vajadzība tiekties pēc popularitātes. Es aicinu arī vecākus pievērst uzmanību bērna fiziskās un mentālās veselības stāvoklim – ja bērns būs fiziski un mentāli spēcīgs, viņš spēs nesekot līdzi katrai muļķībai, ko redz sociālajos tīklos,”  pauž psihoterapeits.

Šajā pavasarī neapdomīgi rīkojās arī komiķis un aktieris Jānis Skutelis, kurš kopā ar kolēģi pastaigājās pa dzelzceļa sliedēm, parādot to arī plašākai publikai savā raidījumā. Apzinoties, ka šāda rīcība nav bijusi korekta, viņš norāda: "Vārdam influenceris Latvijā ir izveidojusies negatīva pieskaņa, jo bieži vien influenceriem sanāk iedvesmot uz ne tik labām aktivitātēm. Tomēr es gribētu atgādināt, ka influenceri ir radošas personības, uz izaicinājumu vērsti. Tāpēc es piedāvāju influenceriem, tostarp arī sev, izaicinājumu - izdomāt tādus video, kas neapdraud ne pašu, ne citu drošību un neaicina uz riskantām lietām. Pēdējos trīs mēnešus mēs runājam par to, cik svarīgi ir pasargāt sevi un citus, un tas ir attiecināms arī uz dzelzceļu - būsim uzmanīgi un atbildīgi dzelzceļa tuvumā!"

VAS "Latvijas dzelzceļš" aicina ikvienu, kurš sociālajos tīklos pamana video vai foto, kas liecina par neatļautām izklaidēm uz dzelzceļa, informēt LDz.