Dzelzceļa muzejā varēs aplūkot vairāk nekā 200 gaismekļus | Latvijas dzelzceļš

Latest news

Izvēlne

Dzelzceļa muzejā varēs aplūkot vairāk nekā 200 gaismekļus

Dzelzceļa muzejs sadarbībā ar 19 Latvijas muzejiem "Staro Rīga" festivāla laikā no 17. līdz 20.novembrim katru vakaru no 17:00 līdz 23:00 piedāvā iepazīt vairāk nekā 200 gaismekļus, kas kopā veidos vienotu gaismas instalāciju.

Elektriskais apgaismojums šodien ir ikdienas neatņemama sastāvdaļa – reti kuru vairs pārsteidz vērienīgi gaismu šovi, vairāk ikdienā domājam par taupīgām spuldzītēm un daudzu dārzos un apstādījumos gaismu dod saules enerģijas uzlādēti gaismekļi. Dažas stundas bez elektrības mēdz radīt pilnīgu bezpalīdzības sajūtu, jo apstājas gandrīz viss. Bet ko izmantoja mūsu senči vēl ne tik tālā pagātnē? Ar ko gaismas signālus padeva uz jūras un dzelzceļa? Kādi izskatījās kariešu, velo, lokomotīvju un senāko auto lukturi? Kāds bija ielas un peronu apgaismojums 20. gadsimta sākumā? Ja mūsdienās gaismekļi tiek izmantoti kā interjera elementi noskaņas radīšanai, tad reiz tie bija ikdienas neatņemama sastāvdaļa. Izstādes „Latvijas muzeju gaismekļi zem Dzelzceļa muzeja debesīm” gaismas instalācija sniegs ieskatu senāk izmantotu gaismekļu vēsturē.

Izstādē apskatāmi dažnedažādu krāsu, formu un materiālu unikāli un tipveida gaismekļi – signāllampas, rokas lukturi, skalturi, Daugavas laivinieka lukturi un Salacgrīvas ostas vaduguns, vējlukturi – gan amatnieku radīti, gan rūpnieciski ražoti dažādās Eiropas valstīs, karbīda un petrolejas lampas, māla lustra, 19. gadsimta sadzīves lukturi un īpaša galda lampa – dāvana kādai profesorei. Izstādes iekārtojums veidots īpašā svētku noskaņā.

Gaismekļu īpašos stāstus meklējiet un lasiet Dzelzceļa muzeja Facebook sociālajā tīklā:www.facebook.com/latvianrailwaymuseum.

Aicinām mierīgā gaisotnē, bez samirkšanas drēgnajā Latvijas rudenī, uz Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju, aplūkot mūsu izveidoto "Staro Rīga" objektu. Objekts–izstāde bez maksas apskatāma no 17. līdz 20. novembrim no plkst. 17.00 līdz 23.00. Neaizmirstamu kafiju un sarunu par to, kā to pagatavot, piedāvās grauzdētava "Tīrs miers" (www.tirsmiers.lv). Pēc festivāla beigām izstāde apskatāma līdz 25. novembrim Dzelzceļa muzeja darba laikā.

Projekta idejas autori un realizētāji: VAS "Latvijas dzelzceļš" Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs.

Projekta sadarbības partneri: SIA "RJK", Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Enerģētikas muzejs, Ķekavas Novadpētniecības muzejs, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, Ludzas Novadpētniecības muzejs, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejs, Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Rīgas Motormuzejs, Rīgas Stradiņa universitātes muzejs, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Salacgrīvas Pilsētas muzejs, Talsu Novada muzejs, Tukuma Muzejs, Valkas Novadpētniecības muzejs, Ventspils Muzejs, Piejūras brīvdabas muzejs.

Šogad gaismas festivāls "Staro Rīga" priecēs savus skatītājus no 17. līdz 20. novembrim, un gaismas instalācijas būs apskatāmas no plkst. 17.00–23.00. Festivāls turpina tradīciju sveikt Latviju dzimšanas dienā, vairojot gaismu un dzīvespriecīgu kopības sajūtu, izgaismojot Rīgas ielas un ēkas, parkus, laukumus un pagalmus. 10. gaismas festivāls "Staro Rīga 2017" iezīmē gaismas ceļu uz Latvijas simtgadi, un šī gada tēma ir "Uz zvaigznēm". Gaismas festivālu "Staro Rīga" organizē Rīgas dome un Rīgas domes Kultūras departaments sadarbībā ar vadošajiem Latvijas gaismas un video māksliniekiem, pasākumu organizatoriem un mākslinieku grupām.

 

VAS “Latvijas dzelzceļš” ir publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs un koncerna “Latvijas dzelzceļš” valdošais uzņēmums. Koncernā ietilpst arī sešas meitas sabiedrības – AS “LatRailNet”, kas veic infrastruktūras maksas noteikšanu un dzelzceļa infrastruktūras jaudas sadali, SIA “LDZ CARGO”, kas nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, infrastruktūras būvniecības un uzturēšanas uzņēmums SIA “LDZ infrastruktūra”, ritošā sastāva remonta un uzturēšanas uzņēmums SIA “LDZ ritošā sastāva serviss”, apsardzes uzņēmums SIA “LDZ apsardze”, kā arī loģistikas uzņēmums SIA “LDZ Loģistika”.

 

NOTIKUMU KALENDĀRS

P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31