Latest news

Izvēlne

Plāno ieviest vienotu ES mašīnistu sertifikātu

Otrdiena, 30 Marts, 2010

Iecerēts, ka no 2011. gada 1.novembra Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu mašīnistiem tiks nodrošinātas tiesības un iespējas strādāt visā ES teritorijā, ja būs saņemta tās prasībām atbilstoša dzelzceļa vilces līdzekļa vadītāja (mašīnista) apliecība.

To paredz 30. martā Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi Dzelzceļa likumā un likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu". Vēl tiesību aktu projekti jāskata Saeimai.

Normatīvajos aktos veiktas izmaiņas, lai pārņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 23. oktobra Direktīvas normas par lokomotīves un vilciena vadītāju sertifikāciju, kuri strādā Eiropas Kopienas (EK) dzelzceļu sistēmā.

Minētās Direktīvas normas paredz, ka fiziska persona iegūst tiesības vadīt vilcienu vai atsevišķu dzelzceļa vilces līdzekli EK dzelzceļa sistēmā, ja tai ir mašīnista apliecība un saskaņotais papildu sertifikāts. Vilces līdzekļa vadītāja apliecību izsniegs ES dalībvalsts kompetentā iestāde, Latvijas gadījumā - Valsts dzelzceļa tehniskā inspekcija, bet saskaņoto papildu sertifikātu - transporta līdzekļa vadītāja darba devējs (komercsabiedrība, kuras darbības veikšanai dzelzceļa nozarē ir nepieciešams drošības sertifikāts vai drošības apliecība).

Ar grozījumiem Dzelzceļa likumā noteikta vilces līdzekļus vadīšanas tiesību iegūšanas kārtība EK dzelzceļa sistēmas Latvijas daļā, definēti pienākumi saskaņoto papildu sertifikātu izsniedzējiem, un precizēti nosacījumi drošības apliecības saņemšanai.

Ja likumu grozījumus atbalstīs Saeimā, mašīnista apliecība, līdzīgi kā autovadītāja apliecība, būs derīga visās ES dalībvalstīs. Tādējādi vilces līdzekļa vadītājiem nebūs jāveic papildus profesionālās kvalifikācijas atzīšanas procedūras.

Līdz šim vilciena vai lokomotīves vadītāja sertifikāts bija derīgs, lielākoties, strādājot mūsu valsts teritorijā vai pamatojoties uz starpvaldību līgumu nosacījumiem. Bieži ir situācijas, kad mašīnistam nepieciešams saņemt tās valsts sertifikātu, kurā viņam ir jāvada vilciens vai lokomotīve, kas rada grūtības starptautiska mēroga dzelzceļa jomas uzņēmējiem.

 

Ilze Eida

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Satiksmes ministrija

Tālrunis: 67028261, e-pasts: ilze.eida@sam.gov.lv 

NOTIKUMU KALENDĀRS

P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 

Pieteikties jaunumiem