Eiropā dzelzceļa nozarē vidēji 20% nodarbināto ir sievietes | Latvijas dzelzceļš

Latest news

Izvēlne

Eiropā dzelzceļa nozarē vidēji 20% nodarbināto ir sievietes

Piektdiena, 24 Janvāris, 2014

Eiropas dzelzceļa un infrastruktūras uzņēmumu kopienas (CER) un Eiropas Transporta nozares darbinieku arodbiedrības (ETF) gada pārskata dati liecina, ka vidējais dzelzceļa uzņēmumos nodarbināto sieviešu skaits ir aptuveni 20%.

Dzelzceļa uzņēmumu menedžmentu pārstāv 18% sieviešu, tai pat laikā starp lokomotīvju mašīnistiem to ir tikai 1,4%. Statistika rāda, ka Itālijas, Francijas, Luksemburgas, Portugāles, Šveices, Austrijas, Nīderlandes, Somijas un Beļģijas dzelzceļos nodarbināto sieviešu proporcija inženieru profesijās ir vidēji 11%, turpretī, Čehijas, Bulgārijas, Polijas, Slovēnijas, Rumānijas, Turcijas, Slovākijas un Serbijas dzelzceļa uzņēmumos sieviešu inženieru skaits ir aptuveni teju četras reizes lielāks – 40% no strādājošo skaita.

Latvijā situācija ir līdzīga kā citās Austrumeiropas bloka valstīs – koncernā „Latvijas dzelzceļš” (LDz) strādā teju 36% jeb 4336 sievietes. Izplatītākās sieviešu profesijas LDz ir stacijas strādnieks, tehnoloģiskā centra operators, preču kasieris, stacijas dežurants un kravu pieņēmējs – nosūtītājs. Koncernā jaunākās strādājošās sievietes vecums ir 19 gadi, savukārt, vecākā darbiniece ir 73 gadus veca.

Vērtējot situāciju kopumā CER un ETF gada pārskatā secināts, ka Eiropā sievietes vēl joprojām ir nepietiekami pārstāvētas tehniskajās profesijās. Pētījuma autori akcentē, ka pilnīgas dzimumu līdztiesības nodrošināšanai vairāk uzmanības jāpievērš darba un sadzīves aspektiem.

Lai mazinātu nevienlīdzību starp sievietēm un vīriešiem, nepieciešams uzlabot darba apstākļus. Absolūts vairums jeb 80% dzelzceļa kompāniju dod iespēju darbiniekiem izmantot elastīgu un samazinātu darba laiku; strādājošie vecāki vairāk laika var veltīt bērnu audzināšanai vai arī sniegt palīdzību vecākiem cilvēkiem.

Gada pārskatā tiek uzsvērts, ka sieviešu iespējas strādāt un veidot karjeru dzelzceļā nav izmantotas pilnā apmērā. Tikai 16,7% no Eiropas dzelzceļa kompānijām ir uzsākušas kampaņas, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk sievietes tehniskajām profesijām, aptuveni 12,5% dzelzceļa kompāniju šādas kampaņas plāno realizēt tuvākajā nākotnē. 20% nozares uzņēmumu izvirzījušas mērķi palielināt dzelzceļā nodarbināto sieviešu skaitu, vairākas kompānijas veic arī plānveida pasākumus strādājošo sieviešu atbalstam un jauno darbinieču piesaistei darbam dzelzceļa nozarē.

LDz ir viens no lielākajiem darba devējiem Latvijā, koncernā ir vairāk nekā 12 tūkstoši darbinieku. Janvārī speciālistu darba portālawww.cvmarket.lv veiktās aptaujas dati liecina, ka LDz bija 4. iekārojamākais darba devējs Latvijā 2013.

NOTIKUMU KALENDĀRS

P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30