Latest news

Izvēlne

Līdz 23. jūlijam Dzelzceļa muzejā apskatāma izstāde “NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991”!

Ekspozīcija apkopo trimdas latviešu politisko protestu un demonstrāciju pieredzi, kas rosina mūs būt ne tikai sabiedriski aktīviem un līdzatbildīgiem, bet arī izprast savas valsts brīvības cenu un katra paša iesaisti tās saglabāšanā. Izstāde rosina meklēt atbildes jautājumu – Ko Tu dari Latvijas brīvības labā? 

Izstāde “NYET, NYET, SOVIET” seko pa pēdām muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” izdotajai grāmatai “Nyet, Nyet, Soviet. Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā” un dokumentālajai filmai “VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju”.

Izstāde ir iedvesmojošs, taču retam zināms stāsts par to, kā trimdas latvieši padomju okupācijas laikā uzturēja dzīvu Latvijas neatkarības ideju. Ar aizrautīgu pašaizliedzību un radošu degsmi vairākus gadu desmitus visā pasaulē latvieši rīkoja politiskus protestus un demonstrācijas, lai pievērstu vietējās sabiedrības, preses un politiķu uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Šajās demonstrācijās izauga nākamās paaudzes, kuras, par spīti savas mītnes zemes dzīves videi un iespējām, saglabāja latvisko identitāti un uzturēja apbrīnojamu misijas un cīņas spara izjūtu, kļūdami par Latvijas zaudētās brīvības sargiem un valstsgribas vēstnešiem. 

Diemžēl politiskajās demonstrācijās un protestos izkliegtais, uz plakātiem un apģērba uzrakstītais sauklis “NYET, NYET, SOVIET!”, kas skanīgi raksturo trimdas latviešu pārliecību 46 gadu garumā Latvija okupācijas laikā, mūsdienās, ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju, no jauna kļuvis aktuāls. Tālab izstāde apzināti veidota kā demonstrantiem noderīga rokasgrāmata. Izstādi veido pavisam vienpadsmit sadaļas, tādas kā “Padomāt par apģērbu”, “Strādāt ar izdomu”, “Izdomāt intriģējošu saukli”, “Mobilizēties ātri”, “Demonstrēt individuāli ikdienā”, “Nonākt preses uzmanībā” u.c., kurās apkopota trimdas latviešu pieredze un praksē pārbaudīti ieteikumi.  

Trimdas latviešu vēstures stāstus, politisko demonstrāciju un protestu kontekstā, atklās muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” krājuma priekšmeti – demonstrāciju plakāti, lozungi, apģērbi, rekvizīti, izstādē būs skatāms arī muzeja krājuma lielākais priekšmets – demonstrāciju mašīna “Plymouth Valiant”, par kuru muzejs uzņēmis arī dokumentālo filmu “VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju.” Filma apskatāma jebkurā laikā bez maksas Latvijas teritorijā https://www.filmas.lv/movie/4166/. 

Izstādes veidotāji:

Ideja, saturs, teksti: muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”, Marianna Auliciema, Ieva Vītola

Vēsturiskā izpēte: Kristīne Beķere (no grāmatas “Nyet, Nyet, Soviet. Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā”. Izdevis muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”, 2018) 

Mākslinieks: Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš

Teksta, multimedija dizains: Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes) 

Tekstu redaktore: Dite Liepa

Tehniskie rasējumi: Gundars Gulbis

Izstādes ražošana, iekārtošana: SIA “Form Art Lab”

Auto konservācija: Ivars Dortāns

Deponējumi: Egils Levits, Ingrīda Zemītis, Pavlovsku ģimene, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka

Sadarbības partneri: Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs.

Atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijai 100, Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds.