“Latvijas dzelzceļš” skolām dāvinās grāmatas par dzelzceļa vēsturi | Latvijas dzelzceļš

Latest news

Izvēlne

“Latvijas dzelzceļš” skolām dāvinās grāmatas par dzelzceļa vēsturi

Noslēdzot dzelzceļa līnijas Dinaburga-Rīga 155.gadadienai veltīto pasākumu ciklu, “Latvijas dzelzceļš” (LDz) 15.novembrī iepazīstināja ar vēsturiskajam notikumam veltīto grāmatu “Ilustrētā Latvijas dzelzceļa vēsture”. 

“Ilustrētā dzelzceļa vēsture” aizraujošā veidā stāsta par dzelzceļa lomu reģiona ekonomikas un tautsaimniecības attīstībā. Ar šo grāmatu lasītājs dosies ceļojumā 155 gadu senā pagātnē un iepazīs dzelzceļu ar efektīvu attēlu un interesantu detaļu starpniecību. LDz dāvinās pa vienam grāmatas eksemplāram ikvienai Latvijas sākumskolai, pamatskolai un vidusskolai.

“Pirmās dzelzceļa līnijas izveidošana un dzelzceļa turpmākā attīstība lielā mērā noteica ne tikai Latvijas dzelzceļa, bet mūsu valsts turpmāko izaugsmi. Gan Latvijas dzelzceļam, gan Latvijai ir ļoti raiba un interesanta vēsture, par kuru vērts zināt arī mūsu jaunajai paaudzei.

Tāpēc šī gada laikā esam organizējuši virkni izglītojošu un iesaistošu aktivitāšu visiem interesentiem, ko šodien noslēdzam ar nākotnē paliekošu vērtību – atraktīvā veidā apkopotas un atspoguļotu dzelzceļa vēstures grāmatu,” pastāstīja LDz prezidents Edvīns Bērziņš.

Grāmatas koncepcijas un teksta autors ir Latvijas dzelzceļa vēstures un industriālā mantojuma eksperts Toms Altbergs, līdzautore un redaktore – Aiva Lapiņa.

Izdevums ir unikāla vēstures liecība par dzelzceļa attīstību Latvijā 155 gadu garumā, tajā iekļautā informācija ir bagātīgi ilustrēta ar fotomateriāliem, daudzi no tiem publicēti pirmo reizi. “Mūsdienās esam pieraduši, ka teju jebkurš var kvalitatīvi iemūžināt kādu neaizmirstamu mirkli ar savu mobilo tālruni vai veikalā brīvi nopērkamu profesionāla fotogrāfa aprīkojumu, kas ļauj īsā mirklī uzņemt simtiem kadru un pēc tam atlasīt tikai dažus labākos. Pirms 150, 100 un pat vēl pirms 20 gadiem šādu iespēju nebija – fotogrāfam parasti tika dota tikai viena iespēja iemūžināt kādu būtisku vēstures notikumu. It kā vienkāršas, statiskas ainavas nofotografēšana varēja aizņemt daudzas stundas vai pat dienas. Tāpēc teju jebkurš grāmatā redzamais attēls ir uztverams kā vienreizējs, unikāls foto,” stāsta T.Altbergs   

Šī grāmata ir uzskatāma par visaptveroša Latvijas dzelzceļa vēstures pētījuma starprezultātu, jo mūsu dzelzceļa vēsturē aizvien ir kādi “baltie plankumi”, turklāt pati dzelzceļa nozare turpina attīstīties. Šodienas notikumi jau rīt būs vēsture, un par tiem droši vien vēstīs jau nākamās publikācijas par nozares vēsturi.

Grāmata veidota LDz un žurnāla “Ilustrētā Pasaules Vēsture” sadarbības projekta ietvaros. Grāmatas vizualizācijā galvenokārt izmantoti Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja krājuma priekšmeti, kā arī unikāli attēli no dažādu valstu muzeju fondiem un privātkolekcijām.

Grāmata nopērkama Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā Uzvaras bulvārī 2A, Rīgā (http://railwaymuseum.lv/).

NOTIKUMU KALENDĀRS

P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28